23. 4. 2015
Patnáct let Antiky
Pojďme se vrátit na začátek a zbilancovat těch patnáct let, po které náš web funguje a pomalu roste...a nyní i na nové webové adrese a v novém enginu.
Patnáct let je dlouhá doba. V lidském životě se mnohé změní a pro web je to při rychlosti vývoje cesta z pravěku do budoucnosti. Antika dnes slaví právě patnáct let od chvíle, kdy byl zveřejněn první článek, a začala naše cesta.
Zakladateli webu byli tři spolužáci z brněnského Gymnázia Matyáše Lecha, Jiří Chlubný a Pavel Kadeřávek coby píšící členové, a Alexandr Knápek coby webmaster. Byli jsme tehdy šestnáctileté organismy s vizí a vůlí něco historického vytvořit, ale o volbě antiky rozhodla prostě chybějící konkurence na českém webu. Jako první jsme vytvořili mapu serveru, tedy všechny plánované články – a je myslím docela symptomatické, že jsme ji dodnes nenaplnili. Jak jsme totiž postupem času zjistili, antika je tak široké, nekonečné a fascinující téma, že o ní lze psát doslova celý život.
K zakládajícím členům se záhy připojil další exponent Gymnázia Matyáše Lercha Alexandr Kolouch, odborník na antické válečnictví, který se jako jediný svými historickými znalostmi živí dodnes a již tehdy svým odborným přístupem poněkud čněl nad úroveň běžných článků. Ustavující sestavu pak dále posílili dva počítačově vzdělaní muži – webmaster současné Antiky a vedle mé osoby jediný dosud plně funkční autor Mirek Bajgar, mimo jiné také autor několika velmi čtivých článků s tematikou pozdní antiky, a Radek Tuma, který se vypracoval na velmi dobrého a plodného znalce komplexních římských dějin se soustředěním na císařské období.
Z pozdějších akvizicí bychom neměli opomenout další absolventku GML (školy, která jinak s klasickým vzděláním nemá věru co do činění) Lenku Svobodovou, která se podílela na drtivé většině filozoficky laděných článků. Na článcích se tak či onak podílelo více než dvě desítky autorů, ale gros práce zvládli výše jmenovaní.
Jak naše dítko začalo samo chodit, vznikla nutnost pořídit mu nový kabátek. Update z roku 2004 je právě tím, se kterým jste se setkávali doposud. Na svoji dobu šlo jistě o velký krok dopředu, který řídil Mirek Bajgar, zatímco převod článků a jejich hyperlinkování bylo údělem mým.
Původně rychlý přísun nových článků se začal v této době zpomalovat, což souviselo s rostoucím množstvím povinností úhlavních členů, jistým vyčerpáním a rostoucí komplikovaností témat. Nicméně i za této konstelace začalo vznikat druhé přelomové dílo webu, totiž Mapa antického světa, program kombinující vlastnosti geoinformačního softwaru a databázových systémů v šíři, která je na světové úrovni ojedinělá. Toto dílko obstarali Mirek Bajgar po programátorské stránce, Radek Tuma coby průnik programátora a plniče databází a má maličkost coby plnič databází a kreslič map.
Od roku 2008 trvala pět let tvůrčí pauza. Zkrátka došly baterie, došel čas, došly nápady a Antika se vychovávala sama. Zvládala to i nadále se statisícovou návštěvností, přesto však přiznejme, že tento nápad asi nebyl úplně nejlepší.
Před Vánoci 2013 se ve mně něco hnulo a začal jsem znovu psát články a zrevitalizoval se také kolega Bajgar, bez kterého by funkčnost webu byla nemožná. S pocitem jistého morálního dluhu jsme zajistili funkčnost Antiky, sepsali pár nových článků a založili a obhospodařovali facebookové stránky Antiky.
A nejen to. V únoru jsme se rozhodli, že našemu adolescentovi pořídíme již třetí šaty, neb ty deset a půl roku staré již prostě byly obnošené. Za dva měsíce jsme toho z nuly stihli myslím celkem mnoho. Výsledek naší práce vám předkládáme na této webové adrese. Vedle komplexního převodu článků a nového zasystémování je největší novinkou funkční systém obrázků, které jsou přiřazeny k článkům. Odhadem jsme jich na web dodali kolem tisíce. A pevně doufáme, že tímto nekončíme, aktuálně příkladně s kolegou Tumou komunikujeme na téma revitalizace a update Mapy antického světa, ve hře je spolupráce s MF Dnes a samozřejmě na stole mám stále papír s nápady na nové články. Jen na ně mít čas.
Antika se dožívá patnácti let. Za první čtyři měsíce roku 2015 si návštěvníci přečetli přes dvě stě tisíc článků. Velmi si vážíme všech návštěvníků a jsme samozřejmě velmi rádi za všechny ohlasy, dotazy a rady, které nám pošlete. Stejně tak bychom byli rádi, kdyby náš o patnáct let zestárlý kolektiv okysličila nová mladá krev a dodala nám dravost, kterou dle mého názoru již lehce postrádáme.
Antika dnes slaví patnáctiny. Dovolte mi závěrem tohoto bilančního článku poděkovat všem, kteří se na vzniku, plnění a chodu Antiky podíleli a podílejí, Mirkovi Bajgarovi pak zvláště. Víme, že v době, který práci zdarma a pro vzdělávací účely příliš nepřeje, byl jejich čas a síly velkou obětí. Dovolte mi poděkovat i vám, milí čtenáři, neboť bez vás bychom práci dělali zcela zbytečně. Jste to právě vy, kdo naší práci dáváte smysl a jsme si toho vědomi.
Antika dnes slaví patnáctiny a dovolte mi vyjádřit naději, že jste s naším adolescentem spokojení a bude vás doprovázet i v letech dalších. Děkujeme vám za přízeň a těšíme se na spolupráci s vámi i v dalších letech.
Všechno nejlepší Antice (a antice) přejí a čtenáře zdraví
Jiří Chlubný
...druhá strana obolusu
Po přečtení úžasného shrnutí kolegy Chlubného, jsem naznal, že je potřeba přiohnout své vlastní zásluhy na tu pravdivější stranu. Když jsem do už rozjetého vlaku Antiky naskakoval, a začal komunikovat s partou skoro puberťáků z gymlu, byl jsem ve srovnání s nimi málem doyen. A ikdyž ten desetiletý rozdíl už navždy zůstane, mám příjemný pocit, že jsme stále na stejné lodi jako kdysi. Když jsem začínal, byl jsem v situaci „dost času, málo peněz“ a po patnácti letech jsem se posunul někam do „dost peněz, málo času“. Co je lepší, nechám na filosifickou debatu, ale má to vliv na to jak reálně mohu Antiku posunovat k lepším zítřkům. Začínali jsme na freehostingu a s grafikou dělanou na koleně a jakékoliv změny se musely dělat ručně a dost amatérsky. Strávil jsem ale dost času optimalizací a katalogizací Antiky a podařilo se nám dostat se do stavu, kdy jste hledali na Seznamu a Googlu cokoliv spojeného s antikou, výsledek ukázal náš server na jednom z prvních míst. Tady si asi můžu připsat nějaké vlastní zásluhy, jenže to bylo před více než dvanácti lety.
Díky mému novému zaměstnavateli někdy v roce 2003 jsem mohl využít jejich komerční webový systém zcela zdarma a s grafikou, kterou tak důvěrně znáte, udělanou za láhev whisky, pokud si to dobře pamatuji (tímhle chci poděkovat Avonetu, Marcelovi a Oťasovi za podporu). Systém pak žil svým životem a plnili jsme jej daty po několik dalších let a nezaplatili za něj ani korunu. Když jsem z firmy, která vytvořila systém, odešel, Antika byla v hibernovaném stavu a tak nějak jsme na ni chudinu všichni trochu zapomněli a už to vypadalo, že jednoho dne někdo vypne server a celá práce bude ztracena.
Pak ale Jura Chlubný chytil druhý dech a přesto, že za těch 15 let jsem ho fyzicky potkal jen jednou v životě a to jestě v době, kdy se ho číšníci ptali na občanku, než mu donesli pivo, jsem si řekl, že musím taky něco udělat. A tak jsem nejdřív poněkud zbytečně vyjednával se spekulanty, kteří vlastní naši vytouženou doménu antika.cz (kdyby někdo měl zbytečných 35 tisíc a nelíbila by se mu naše nová doména, dejte vědět). Pak jsem koupil novou doménu a nový komerční CRM systém a pak nastala ta pravá práce, kdy Jura Chlubný celý ten bambilion článků převedl na novou platformu. Takže se vší skromností konstatuji, že jsem to opravdu nebyl já, kdo se nějak zvlášť přičinil k celé té kráse, kterou vidíte kolem. ....a v koutku duše doufám, že se Vám to líbí.
Mirek Bajgar